Nová trasa pretekov v roku 2017

Trasa pretekov sa od ich vzniku nemenila, až na malú výnimku, ktorou bolo skrátenie slávnostného štartu po prvom ročníku. Tento rok sme sa po dlhom zvažovaní rozhodli pre zmenu. Na úvod pretekov pridáme na žiadosť cyklistov rovinaté kilometre, ktoré udržia pelotón dlhšie pohromade, aby si cyklisti mohli vychutnať aj túto stránku pretekov a dostatočne sa rozjazdili pred prvým stúpaním. Nová trasa pretekov bude mať dĺžku 120km, s rovnakým prevýšením ako v minulosti, a to 1500 nastúpaných výškových metrov. Aby sme však vyhoveli čo najväčšiemu výkonnostnému spektru pretekárov, rozhodli sme sa pripraviť aj druhú, kratšiu trasu so 70km dĺžkou a prevýšením 900 metrov.

Dlhá trasa
120,9km – prevýšenie 1500 metrov

Profil 120km

Trasa hlavných pretekov zamieri po ostrom štarte za mestom Rimavská Sobota po Malohontskej magistrále údolím rieky Rimava. Cyklisti si tak môžu vychutnať jazdu v pelotóne oveľa dlhšie a dostatočne sa zahriať pred prvým stúpaním. Po úvodných 15 km trasa zatáča vľavo v obci Rimavská Baňa, kde sa cyklisti dostanú na cesty, ktoré sú im už dobre známe z predchádzajúcich ročníkov. Úvodné stúpanie, ikonické sedlo Chorepa, čaká za obcou Kokava nad Rimavicou. Na jeho vrchole je vypísaná prvá horská prémia. Po technickom zjazde po dokonalom novom asfalte a prejazde obcou Klenovec sa pelotón pretekov dostane do mesta Hnúšťa, kde bude zatáčať vpravo a opäť sa vráti na Malohontskú magistrálu a zamieri na juh. Opätovne sa cyklisti dostanú do obce Rimavská Baňa, ale tentokrát z opačnej strany, ako pri prvom prejazde a od tohto momentu sa zvyšok trasy zhoduje s trasou prechádzajúcich ročníkov. Cyklistov bude čakať druhý prejazd sedlom Chorepa, s druhou horskou prémiou a opäť dokonalý zjazd do obce Klenovec. Po prejazde mesta Hnúšťa budú nasledovať v rýchlom slede za sebou posledné dve horské prémie. Tretia sa nachádza v sedle Brezina, kde bude umiestnená aj občerstvovacia stanica. Štvrtá horská prémia sa nachádza na kopci, ktorý nenesie žiadny názov, ale pomenovali sme ho podľa najbližšej obce, Poproč. Údolím rieky Blh, po úzkej asfaltovej ceste uzatvorenej pre premávku, sa cyklisti dostanú pod posledné, najdlhšie stúpanie pretekov do sedla Škvára, kde tentokrát nie je vypísaná horská prémia. Z jeho vrcholu ostáva do cieľa už len 10 veľmi rýchlych kilometrov dole z kopca. Posledné 2 km sa kľukatia ulicami mesta Rimavská Sobota a cieľ bude tradične, na dlažobných kockách na Hlavnom námestí.

Krátka trasa
69,6km – prevýšenie 900 metrov

Profil 70km

Krátka trasa má spoločných úvodných 15 km ako dlhá trasa až do obce Rimavská Baňa, kde však cyklisti budú pokračovať rovno, po Malohontskej magistrále až do mesta Hnúšťa. Úvodných 25 km je viac menej rovinatých. V meste Hnúšťa odbočia cyklisti vpravo a od tohto bodu sa krátka trasa zhoduje s dlhou. Prvé stúpanie na krátkej trase bude sedlo Brezina a na jeho vrchole bude aj pre cyklistov krátkej trasy pripravená občerstvovacia stanica. Po prejazde nasledujúcim stúpaním Poproč a rýchlom zjazde sa cyklisti dostanú do údolia rieky Blh. Posledné stúpanie na trase, rovnako ako na dlhej, je sedlo Škvára a z jeho vrcholu 10 km zjazd až do cieľa. Na krátkej trase nie sú vypísané horské prémie.