Reportáž zo 7. ročníka Teatro Okolo Malohontu

Rok 2020 vôbec neprial hromadným športovým podujatiam a cyklistickým pretekom. Vo svete sa šíril vírus, ktorý hatil plány a rušil podujatia bez ohľadu na úsilie, ktoré do nich organizátori vkladali. V tom bol 7. ročník cyklistických pretekov Teatro Okolo Malohontu výnimočný. Podarilo sa ho zorganizovať a nakoniec sa ho zúčastnil rekordný počet 162 cyklistov. Účasť pochopiteľne nebola veľmi medzinárodná, keďže cestovanie medzi krajinami bolo obtiažne a obmedzené. To bol dôvod prečo sa nemohol zúčastniť ani trojnásobný víťaz a obhajca prvenstva Gábor Fejes.

Počasie bolo na skorú jeseň neobvykle teplé. Panovalo relatívne bezvetrie, slnečné počasie s teplotou na štarte 24°C. Počas pretekov sa teplota vyšplhala až na 28°C. Tradičný štart z Hlavného námestia o 10:30 vyprevadil cyklistov na trasu dlhú 85 km s prevýšením 1100 m. Po slávnostnom štarte ulicami mesta bol odmávaný ostrý štart a tempo pelotónu okamžite vzrástlo k rýchlostiam nad 40 km/h.

Pelotón pretekárov v scenérii Malohontu.

Po prejazde Veľkými Teriakovcami kde cyklistov povzbudzoval skalný fanklub sa začalo útočiť. Do úniku sa dostala trojica Ondrej Mačaj (CK Spartak Tlmače), Tomáš Nagy (Cyklistický tím Firefly) a Samuel Mičian (SWIETELSKY Slovakia cycling team). Tejto trojici dal pelotón dostatočný priestor a dokázali si vybudovať náskok približne 2 minúty. V celodennom úniku bol rovnako ako vlani Samuel Mičian. Tiež sa v ňom nachádzal aj Ondrej Mačaj, pre ktorého to nebola prvá skúsenosť v úniku na našich cestách.

Únik dňa. Zľava Mičian, Mačaj, Nagy.

V prvom stúpaní dňa do sedla Chorepa si utečenci dokázali udržať ešte slušné tempo a na vrchole mali stále náskok viac ako 1:30 min. Na horskej prémii bol ako prvý Mičian. Druhý ju preťal Mačaj a tretie miesto ostalo pre Nagya. Pelotón sa v stúpaní natiahol a natrhal na menšie skupinky, ale rozdiely boli ešte veľmi malé.

Po klesavej pasáži do Hnúšte sa situácia nemenila. V ďalšom stúpaní do sedla Brezina útočil na začiatku v jeho najstrmšej časti Samuel Kováč (CKM Poprad) a stíhať sa ho vydal Dávid Kaško (cyklistický tím Firefly). Z čelnej trojice vypadol Ondrej Mačaj. Na vrchole čakala druhá horská prémia, ktorú získal opäť Samuel Mičian pred Tomášom Nagyom. Osamote jazdiaci Mačaj získal 1 bod za tretie miesto.

Víťaz 2. horskej prémie.

Kováč a Kaško sa v stúpaní spojili a spoločne sťahovali vedúcu dvojicu. V treťom stúpaní dňa, ktoré nasleduje bezprostredne po Brezine predbehli Mačaja. Na čelo pretekov sa im však ešte nepodarilo dotiahnuť. Poradie na tretej horskej prémii preto bolo: Tomáš Nagy, Samuel Mičian a Samuel Kováč.

Náskok čelnej dvojice Mičian, Nagy bol pred dvojicou Kováč, Kaško približne 30 sekúnd.  Ďalších 30 sekúnd strácal Ondrej Mačaj, ktorý bol na vrchole stúpania Poproč pohltený štvoricou Bram Delie, Bálint Magyar (Trinitas Sport Club), Jozef Stašik (SWIETELSKY Slovakia cycling team) a Lukáš Babač (Cyklisti Trnava). Dve minúty neskôr prešla ďalšia početná skupina cyklistov.

Za obcou Potok v Alúviu Blhu došlo k spojeniu vedúcich dvojičiek a na čele sa nachádzala v tomto momente štvorica pretekárov, kde mal prevahu tím Firefly. Po prejazde Hrušovom nasledovalo krátke stúpanie a križovatka na ktorej sa v minulých ročníkoch vždy odbočovalo doprava na Lukovištia. Tento rok došlo k zmene trasy a odbočovalo sa vľavo smerom na Teplý Vrch a cyklisti sa tak vydali na nové cesty, ktoré z minulých ročníkov nepoznajú.

Posledné stúpanie dňa na Dražice, ktoré sa začínalo v obci Padarovce malo dĺžku 4 km a najťažší úsek bol hneď na jeho začiatku. Na tomto mieste zaútočil Samuel Kováč a na jeho nástup reagoval len Dávid Kaško. Vypracovali si malý náskok a cez štvrtú horskú prémiu prešiel ako prvý Kováč, za ním Kaško. Posledný bod bral Mičian, čím si zabezpečil víťazstvo v súťaži vrchárov. Vedúce duo nespolupracovalo a tak sa na nich opätovne dotiahli Nagy s Mičianom.

Nástup Samuela Kováča.

Nasledoval už len zjazd do Rimavskej Soboty a cieľ na Hlavnom námestí. Náročný špurt ulicami mesta si podmanil Samuel Kováč pred druhým Samuelom Mičianom a tretím Dávidom Kaškom. S malým odstupom prišiel na štvrtom mieste Tomáš Nagy. 3:40 min. stratila ďalšia trojica, ktorá si zašpurtovala o 5. priečku. Získal ju Ondrej Mačaj pred Bramom Deile na 6. mieste a Lukášom Babačom na 7. mieste. 8. Jozef Stačik prešpurtoval Bálinta Magyara. Na víťaza stratili 4:13 min. Najlepšiu desiatku uzatváral Alexander Miština, najrýchlejší zo skupiny 13-tich cyklistov, ktorí stratili na víťaza 5:38 min.

Priebeh pretekov bol veľmi podobný ako minulý ročník. Na začiatku sa vypracoval únik, ktorý sa neskôr vydala stíhať dvojica pretekárov. Samuel Kováč si vymienil úlohy a po neúspešnom úniku v minulom roku si tento rok vyskúšal aké to je ho sťahovať a podarilo sa mu napokon aj zvíťaziť. Druhý v poradí Samuel Mičian si vylepšil svoje umiestnenie o jednu priečku z vlaňajška. Dávid Kaško sa od roku 2017 neumiestnil horšie ako na 4. mieste, ale recept na víťazstvo stále nenašiel. Tentokrát to stačilo len na 3. priečku a na víťazstvo na svojich skoro domácich pretekoch si ešte bude musieť počkať. Prvýkrát v histórii pretekov sa stalo, že víťaz vzišiel zo šprintu skupiny a nie po samostatnom úniku. Tempo pretekov bolo vysoké o čom svedčí aj priemerná rýchlosť víťaza 39,1 km/h.

Súťaž tímov vyhral SCT Team, pred druhým CK Spartakom Tlmače a tretím domácim tímom CK Rimavská Sobota.