Novinky pre rok 2018

V roku 2018 nás čaká piaty ročník Teatro Okolo Malohontu, ktorý bude opäť v niečom nový oproti predchádzajúcim ročníkom. Trasa pretekov sa nevyhne zmenám ani tentokrát. Organizátori sa rozhodli vrátiť späť k variantu jednej trasy z dôvodu dlhodobej udržateľnosti pretekov, zároveň sa chcú vyhnúť znižovaniu kvality zabezpečenia a služieb pre účastníkov pretekov. Štart a cieľ pretekov v centre mesta Rimavská Sobota si vyžaduje zabezpečiť množstvo križovatiek kvôli bezpečnému prejazdu každého pretekára. Pri dvoch trasách bol čas potrebný na zabezpečenie oboch trás výrazne dlhší. Aj to je ďalší z dôvodov návratu k jednej trase.

Trasa pretekov v roku 2018

Nová trasa bude merať 87,6 km s akumulovaným prevýšením 1200 m a bude prechádzať cez všetky stúpania v Malohonte, ktoré pretekári poznajú z predchádzajúcich ročníkov. Úvod pretekov bude viesť po rovine dolinou Rimavy, z Rimavskej Soboty cez obce Veľké Teriakovce, Hrachovo až do Rimavskej Bane kde sa trasa stáča doľava a pokračuje do Kokavy nad Rimavicou. Tam čaká pretekárov prvé ikonické stúpanie do sedla Chorepa kde bude prvá horská prémia. Po zjazde do Klenovca sa pokračuje smerom do Hnúšte. Z Hnúšte sa pokračuje rovno do sedla Brezina kde sa nachádza druhá horská prémia a po krátkom rýchlom zjazde nasleduje hneď tretia horská prémia na vrchu Poproč. Poloha občerstvovacej zóny sa zo sedla Brezina presunula až za tretiu horskú prémiu na vrchole Poproč na 52 km. Po zjazde do obce Rovné nasleduje tradičný úsek po úzkej lesnej ceste cez Alúvium Blhu a následne posledné, najdlhšie stúpanie na Škváru. Posledná štvrtá horská prémia bude umiestnená z bezpečnostných dôvodov už v polovici tohto stúpania za obcou Lukovištia. Po dosiahnutí vrcholu Škvára čaká pretekárov už len 9 km zjazd do cieľa na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.

Špeciálne súťaže

Pre zatraktívnenie pretekov je pripravených 6 špeciálnych súťaží s rôznymi podmienkami. Tradičnú súťaž vrchárov, ktorá je súčasťou pretekov od ich vzniku predstavovať netreba. Opäť bude pripravená aj súťaž tímov pre minimálne štvorčlenné družstvá. Novinkou budú štyri disciplíny, a to súťaž ťažkých váh pre cyklistov nad 100 kg, súťaž historických bicyklov, súťaž pre obyvateľov Malohontu a taktiež súťaž najskúsenejších, ktorá skrýva odmenu pre najstaršieho účastníka pretekov, ktorý príde úspešne do cieľa. Všetky súťaže aj s pravidlami nájdete tu.