Reportáž zo 4. ročníka Teatro Okolo Malohontu

Ak počasie na jeseň vyjde a svieti slnko na modrej oblohe, sem-tam s bielym obláčikom a príjemnou teplotou vzduchu, tak sú preteky v tomto ročnom období skutočne najkrajšie. Tento rok žiaľ opäť budil pretekárov dážď. Aj napriek tomu sa na štart 4. ročníka pretekov Teatro Okolo Malohontu postavilo 39 cyklistov na dlhej trase a 56 cyklistov na krátkej trase.

Štart 120km trasy Teatro Okolo Malohontu.

120,9 km dlhá trasa štartovala tradične na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote o 10:30 hod. Dážď pred štartom pretekov ustal a teplota vzduchu sa pohybovala okolo 20°C. Takto to vydržalo počas celých pretekov. Po slávnostnom štarte ulicami Rimavskej Soboty sa odmával ostrý letmý štart za mestom Rimavská Sobota. Do úniku sa hneď zo začiatku vydala štvorica pretekárov: Roland Kuba (OKR Cycles), Peter Košút (Bikepro SK), Gergely Popovics (Epronex-Bike Hungary) a Zoltán Sáska (ASE Kerékpár).

Prvý únik pretekov.

Vo Veľkých Teriakovciach, prvá obec ktorou pelotón prechádzal čakala pretekárov silná divácka kulisa. Táto dedina sa nakoniec stala víťazom súťaže o najlepšie povzbudzujúcu obec.

Podpora vo Veľkých Teriakovciach.

Únik štyroch pretekárov mal najväčší náskok približne 40 sekúnd avšak bol zlikvidovaný na úpätí stúpania do sedla Chorepa kde čakala pretekárov prvá horská prémia. Na ňu stúpal pelotón spoločne ale v boji o prvé body do súťaže vrchárov sa vytvorili medzi pretekármi medzery. Prvú prémiu vyhral Gábor Fejes pred Dávidom Kaškom (obaja CK Rimavská Sobota) a Adriánom Babičom (Cyklistický tím FIREFLY). Po zjazde z prvej horskej prémie sa vytvorila na čele pretekov osemčlenná skupina v ktorej sa nachádzali aj obaja predchádzajúci víťazi pretekov, ktorí dnes stáli na štarte – Gábor Fejes a Dušan Kozel (Kriwo team Jantex Humenné). Zvyšok pelotónu mal miernu stratu, ktorú sa im však podarilo za mestom Hnúšťa zlikvidovať a pelotón bol opäť pohromade.

Pretekári za mestom Hnúšta.

Bez výraznejších pokusov o únik sa pelotón presunul druhýkrát v priebehu pretekov pod sedlo Chorepa, kde na pretekárov čakala druhá horská prémia. Na nej získal najväčší počet bodov opäť Gábor Fejes, na druhom mieste skončil tentokrát Adrián Babič a na treťom Dávid Kaško. Po zjazde sa za obcou Klenovec vytvorili tri skupiny pretekárov, ktoré delili malé straty. V prvej skupine sa nachádzali štyria pretekári: Dávid Kaško, Gábor Fejes, Adrián Babič a Dušan Kozel. Tempo pretekov bolo vysoké a pri druhom prejazde mestom Hnúšta mali vedúci pretekári priemernú rýchlosť takmer 40 km/h. Súperom sa ich preto nepodarilo dobehnúť ani v klesavej pasáži pred treťou horskou prémiou v sedla Brezina. Na samotnom začiatku stúpania zaútočil Gábor Fejes a vedúca štvorčlenná skupina sa rozpadla na jednotlivcov. Celé stúpanie zvládol najlepšie Gábor Fejes, ktorý zvíťazil na horskej prémii. Prenasledovaný bol Adriánom Babičom, ktorý prešiel horskou prémiou na druhom mieste so stratou približne pol minúty. Tretí na horskej prémii bol Dávid Kaško, ktorý už strácal približne minútu na vedúceho pretekára. S výraznejšou stratou na štvrtom mieste prešiel Dušan Kozel, prenasledovaný dvojicou pretekárov Petrom Košútom a Marcellom Lippaiom (ASE Kerékpár), ktorí sa odpútali od súperov.

Dávid Kaško na 2. horskej prémii.

Po rýchlom zjazde po novom asfaltovom koberci nasledovala bezprostredne posledná štvrtá horská prémia. Poradie na jej vrchole ostalo nezmenené. Na prvom mieste Gábor Fejes, prenasledovaný Adriánom Babičom a Dávidom Kaškom. V tomto momente už bolo rozhodnuté o víťazovi súťaže o najlepšieho vrchára, ktorým sa stal Gábor Fejes. Súperom nedal šancu a vyhral všetky hodnotené stúpania na trase pretekov. Na druhom mieste sa umiestnil Adrián Babič a na treťom Dávid Kaško.

Na pretekárov čakal úsek po úzkej lesnej ceste medzi obcami Potok a Hrušovo, kde svoj náskok na prvej pozícii stále zvyšoval Gábor Feješ. Avšak situácia sa náhle zmenila keď dostal defekt na najmenej vhodnom mieste v Alúviu Blhu. Mechanické auto sa v tom okamihu nachádzalo príliš vzadu. Neostávalo mu nič iné len čakať na rezervné koleso, tým však stratil niekoľko minút. Do čela pretekov sa tak dostal Adrián Babiča a na druhom mieste sa pohyboval Dávid Kaško. Dušan Kozel sa spojil s prenasledovateľmi a vytvorili trojicu, ktorá bojovala o tretie miesto. Pod úpätím posledného nehodnoteného stúpania na Škváru mal vedúci pretekár náskok minútu na druhého v poradí a 3 minúty na prenasledujúcu trojicu v zložení Kozel, Košút a Lippai. Za nimi sa pohyboval pozostatok z pelotónu so stratou približne 40 sekúnd.

Gábor Fejes čakajúci na rezervné koleso.

V poslednom stúpaní sa v poradí pretekárov nič nezmenilo. Vedúci pretekár svoj náskok zvyšoval a na druhom mieste pohybujúci sa Dávid Kaško si už len bránil druhú pozíciu. Do cieľa na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote dorazil prvý pretekár v čase 3:07:53 Adrián Babič a stal sa tak víťazom 4. ročníka pretekov okolo Malohontu. Na druhom mieste so stratou takmer 4 minúty prišiel do cieľa Dávid Kaško a na treťou mieste so stratou 4:20 šprintoval maďarský pretekár Marcell Lippai, ktorý na páske predbehol Dušana Kozla a odsunul ho na štvrté miesto. Na piatom mieste dorazil Peter Košút a po veľmi silnom závere v ktorom sa takmer dotiahol na trojicu pretekárov jazdiacich pred ním dokončil na šiestom mieste Tomáš Nagy (CK Vlkanová – WITZENMANN).

Víťaz Adrián Babič.

Víťazom krátkej 69,6 km trasy sa stal Filip Balciar (CK Rimavská Sobota) s časom 1:55:38 pred druhým Jaroslavom Chalásom (STRADA FACTORY RACING) a tretím Štefanom Tóthom (CK Rimavská Sobota).