Reportáž z 3. ročníka Teatro Okolo Malohontu

Už po tretí krát sa na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote, zišli cyklisti z niekoľkých štátov, aby si zmerali sily na 95 kilometrov dlhej trase pretekov Teatro Okolo Malohontu. Privítalo ich tradičné jesenné počasie, teplota vzduchu bola počas dňa najviac 20°C a spočiatku zamračené počasie sa v priebehu pretekov zmenilo na polooblačné. Na štart sa postavilo 127 cyklistov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Slovinska.

Preteky odštartovali presne o 10:30 a po slávnostnom štarte ulicami mesta Rimavská Sobota nasledoval ostrý štart do prvého, nekategorizovaného, stúpania dňa. Okamžite po jeho odmávaní zaútočil maďarský pretekár Gábor Fejes a na jeho nástup odpovedal len víťaz prvého ročníka Štefan Nôta. Pelotón tento pokus nechával chladným a dvojica svoj náskok zvyšovala. Prvé stúpanie zdolali o 50 sekúnd rýchlejšie, ako ich prenasledovatelia. V následnom zjazde do Rimavskej Bane sa náskok mierne zmenšil. Za obcou sa dvojica v úniku rozdelila a na čele ostal osamotený Gábor Fejes. Štefan Nôta po strate kontaktu s vedúcim pretekárom počkal na pelotón, ktorého strata na nasledovnej prvej horskej prémií, sedle Chorepa, bola jedna minúta na Fejesa.

V úseku medzi Klenovcom a Hnúšťou bolo tempo pelotónu stále nízke čo vyhovovalo pretekárovi v úniku a svoj náskok zvyšoval. Síce pelotón v stúpaní na druhú horskú prémiu zrýchlil, ich strata na prvého pretekára bola na 90 sekúnd. Následne na tretej horskej prémií opäť už len jedna minúta. Po zjazde nasledovala úzka lesná asfaltová cesta medzi obcami Rovné a Hrušovo. V tejto fáze pretekov dal pelotón najväčší priestor unikajúcemu pretekárovi, pretože spolupráca na takto úzkej a technickej ceste je veľmi ťažká a na začiatku posledného stúpania za obcou Ostrany, ktoré čakalo v tento deň pretekárov, mal Fejes náskok až 3 minúty.

Hoci sa tempo prenasledovateľov zvýšilo a prvá skupina sa začala značne redukovať na vrchole poslednej horskej prémie 9 kilometrov pred cieľom mal Fejes náskok stále cez jednu minútu. Rýchly zjazd do cieľa, približne 1 kilometer za vrcholom kopca, poznačil hromadný pád. Na mokrej ceste dostal šmyk jeden z pretekárov a strhol so sebou niekoľko ďalších. Táto udalosť nepríjemne poznamenala dojazd pretekov a zredukovala skupinu prenasledovateľov na 15 ľudí. V napínavom závere udržal Gábor Fejes svoj náskok a zvíťazil s náskokom 21 sekúnd pred druhým, obhajcom vlaňajšieho víťazstva Dušanom Kozlom. Ten špurtoval na prvom mieste zo skupiny prenasledovateľov a porazil celkovo tretieho pretekára Adriana Krupu zo Slovinska. Víťaz pretekov tak strávil v úniku 91,5 km a stanovil nový traťový rekord.