Reportáž z 5. ročníka Teatro Okolo Malohontu

Po dvoch upršaných ročníkoch vítalo účastníkov v Rimavskej Sobote ideálne počasie, slnečno s teplotou okolo 22°C a slabým vetrom. Na štart 5. ročníka pretekov Teatro Okolo Malohontu sa postavilo 138 pretekárov zo Slovenska, Maďarska a Česka. Presne o 10:30 hodine odštartovali preteky na novej 87,6 kilometrov dlhej trase, kde na pretekárov čakali 4 horské prémie s kumulovaným prevýšením 1200 metrov, aby predviedli svoju kondíciu na ktorej poctivo pracovali celé leto.

Pelotón Teatro Okolo Malohontu.

Ostrý štart za mestom priniesol zrýchlenie pelotónu, avšak bez nejakých väčších pokusov o únik. Ten sa ako prvý podaril Jakubovi Červenému (Medizinische Iniversitat Wien) so štartovým číslom 125. Od pelotónu sa odpútal za obcou Hrachovo a rýchlo si vypracoval náskok okolo 30 sekúnd. Na čele pretekov sa pohyboval sám približne 15 kilometrov. Tempo pelotónu bolo konštantné bez väčších nástupov a postupne sa v ňom chystalo k veľkej bitke v kopcoch Malohontu. Do Kokavy nad Rimavicou prišiel stále početný pelotón oklieštený len o pár desiatok pretekárov. Únik Jakuba Červeného bol zlikvidovaný na začiatku prvého stúpania dnešného dňa do sedla Chorepa. Vzápätí nastúpil jeden z favoritov Gábor Fejes (CK Spartak Tlmače) a nastolil enormné tempo v snahe odpútať sa od súperov. To spôsobilo úplný rozpad pelotónu, ktorý sa rozdelil podľa výkonnosti na jednotlivcov. O vysokom tempe na prvej horskej prémii svedčí aj fakt, že za rekordným časom na aplikácii strava zaostal druhý na prémii len o 8 sekúnd, pričom tento čas bol stanovený počas pretekov Okolo Slovenska profesionálnym pelotónom.

Jakub Červený č. 125 v úniku.

Cez prvú horskú prémiu na 33 kilometri prechádzal na prvom mieste Gábor Fejes s číslom 11 s malým náskokom na druhého Adama Szásza (PROefekt team) s číslom 76 a tretieho Bálinta Solt Szabóa (Epronex – Bike Hungary) s číslom 75. Za ním nasledovali jednotlivci z rozpadnutého pelotónu. Po technickom zjazde do obce Klenovec sa na čele pretekov vytvorila skupina pretekárov, v ktorej sa nachádzali: Gábor Fejes, Dávid Kaško (Cyklistický tím Firefly), Adam Szász, Bálint Solt Szabó, Norbert Tóth, Stanislav Béreš (CEA Schwabik) a Dániel Sasvári (Epronex – Bike Hungary). S malým odstupom za nimi bojovala trojčlenná skupina s Ondrejom Mačajom (CK Spartak Tlmače), Marcellom Lippaiom (Epronex – Bike Hungary) a Tomášom Nagyom (Brigetio KSE), prenasledovaná množstvom menších skupiniek cyklistov, ktoré sa spolu spájali na mierne klesajúcej pasáži do mesta Hnúšťa.

Vedúca sedmička spolupracovala až pod úpätie druhého stúpania do sedla Brezina, kde na jeho začiatku opäť atakoval Gábor Fejes a dokázal sa odpútať súperom. Skupina zaváhala a nechala mu priestor, ktorý využil a prišiel si po víťazstvo na druhej horskej prémii na 47 kilometri. Na druhom mieste so stratou 20 sekúnd prešiel Dávid Kaško a na treťom Bálint Solt Szabó. Ostatný štyria pretekári z pôvodnej vedúcej skupiny prešli cez prémiu spoločne s väčšou stratou. Ďalej prešli cez prémiu jednotlivci Tomáš Nagy, Ondrej Mačaj a Marcell Lippai. Prvá väčšia skupina pretekárov, v ktorej bolo 12 ľudí aj s víťazom druhého ročníka Dušanom Kozlom mala stratu 1:45 na čelo pretekov.

Skupina Dušana Kozla na 2. horskej prémii.

Na tretej horskej prémií na 52 kilometri, ktorá nasleduje bezprostredne po druhej, udržoval svoj náskok na čele Gábor Fejes a opäť získal plný počet, 3 body. Poradie na druhom a treťom mieste si tentokrát Kaško so Szabóm vymenili. 2 body bral Bálint Szolt Szabó a 1 bod Dávid Kaško. Len malú stratu mala trojica pretekárov, z ktorej už vypadol Adam Szász. Skupina s Dušanom Kozlom strácala v tomto momente 2 minúty.

V doline potoka Blh na klesavej pasáži po úzkej lesnej ceste dochádzalo k spájaniu skupín. Náskok na čele stále navyšoval Fejes, za ním nasledovala pätica Kaško, Tóth, Szabó, Béreš, Sasvári. Za nimi skupina s Kozlom so stratou približne 2 minúty. Už väčšiu stratu cez 4 minúty mala ďalšia väčšia skupina, v ktorej sa nachádzala aj neskoršia víťazka v ženskej kategórii Mariana Findrová (CK DUKLA Bratislava).

Prenasledovatelia v zložení Kaško, Béreš, Tóth, Szabó a Sasvári.

Poradie na poslednej horskej prémii v obci Lukovištia 73 kilometrov od štartu bolo Gábor Fejes, Dávid Kaško a Bálint Solt Szabó. Náskok Fejesa sa pohyboval v tomto momente na úrovni 1:15 pred piatimi prenasledovateľmi, kde sa o tempo staral predovšetkým Kaško. Vyzeralo to na opätovné víťazstvo Gábora Fejesa z dlhého úniku, rovnako ako sa mu to podarilo pred dvoma rokmi, keď zaútočil hneď po štarte a vyhral po neuveriteľnom viac ako 90 kilometrovom sóle. Avšak 12 kilometrov do cieľa sa situácia skomplikovala a začínala pripomínať skôr minulý ročník, keď v samostatnom úniku na čele pretekov dostal Gábor defekt vďaka čomu neobhájil víťazstvo. Tentokrát to však bola prasknutá špic vo výplete predného kolesa, ktorá ho začala spomaľovať. Koleso sa zdeformovalo a trelo sa o prednú brzdu. Od tohto momentu sa jeho náskok na čele začal rapídne zmenšovať a víťazstvo nemal vôbec isté. V dramatickom závere len veľmi tesne s iba 7 sekundovým náskokom dobojoval Gábor Fejes preteky do víťazného konca a slávil druhé víťazstvo na Teatro Okolo Malohontu. Na 2. mieste došpurtoval Stanislav Béreš pred 3. Dánielom Sasvárim. 4. skončil Dávid Kaško, 5. Norbert Tóth a 6. Bálint Solt Szabó. Z druhej skupiny prenasledovateľov šprintoval na 7. mieste celkovo Dušan Kozel.

Víťaz pretekov Gábor Fejes.

Opäť sa potvrdilo že Malohont sa vyhráva zo samostatného úniku, ešte ani raz sa v 5 ročnej histórii nestalo, že by sa o víťazovi rozhodovalo v špurte viacerých pretekárov. Najbližšie k tomu bol prvý ročník, keď sa víťaz Štefan Nôta oddelil od Kamila Juhaniaka až v uliciach cieľového mesta.

Poradie v súťaži vrchárov bolo nasledovné: 1. Gábor Fejes, 2. Dávid Kaško a 3. Bálint Solt Szabó. Súťaž tímov vyhral vďaka vyrovnanému výkonu všetkých členov tím z maďarska Epronex – Bike Hungary. Na 2. mieste skončil tím Východňare, zložený z hrdých obyvateľov východného Slovenska a 3. sa umiestnili Zvolenskí čerti.