Reportáž z 8. ročníka Teatro Okolo Malohontu

Slnečný a teplý deň ktorý stále pripomínal skôr odchádzajúce leto ako začínajúcu jeseň privítal 172 cyklistov na štarte 8. ročníka pretekov Teatro Okolo Malohontu v Rimavskej Sobote. Teplomer ukázal počas dňa najvyššiu hodnotu 25°C a vietor o sebe nedal takmer vôbec vedieť.

Pelotón pretekárov mal tento rok 172 cyklistov.

Takto početný pelotón ulice mesta snáď ešte nevideli, kým poslední cyklisti opustili dlažobné kocky na Hlavnom námestí kde bol situovaný štart pretekov, zavádzacie vozidlo s prvými pretekármi už prechádzalo cez križovatku ulíc Hatvaniho a Mikszátha. Po bezproblémovom slávnostnom štarte a odmávaní ostrého letmého štartu prišli okamžite pokusy o únik a tempo pelotónu bolo od začiatku vysoké. Cez prvú dedinu na trase, pretekári doslova preleteli. Veľké Teriakovce ani tento rok nesklamali v povzbudzovaní a početná skupinka fanúšikov vytvorila skvelú a hlučnú atmosféru.

Únik sa nepodarilo vytvoriť ani po prejdení prvých 10tich kilometrov. Priemerná rýchlosť sa bez slávnostného štartu pohybovala v týchto momentoch okolo 48km/h. Na méte 17tich kilometrov sa v Rimavskej Bani odbáčalo ostro doľava. Cesta sa mierne zdvihla a zúžila pričom sa pelotón viac natiahol. Stále sa nepodarilo vytvoriť žiadny únik. Odtrhnúť sa napokon podarilo trom cyklistom až na 25tom kilometri. Do úniku sa dostali Matúš Koleják, Tomáš Greschner a Robert Petro. Vypracovali si náskok približne 10 sekúnd, ale pretekárov čakala prvá horská prémia do sedla Chorepa a pelotón ich pokus zlikvidoval ešte na začiatku stúpania. Vysoké tempo si okamžite vyžiadalo daň a pelotón sa rozpadol na množstvo skupiniek. Prvú horskú prémiu sa podarilo vyhrať Štefanovi Nôtovi. Dva body za druhé miesto bral Dávid Kaško a jeden bod Jozef Stašik. Na čele pretekov sa udržala osem-členná skupina jazdcov a za nimi bolo desať prenasledovateľov. Po technickom zjazde do obce Klenovec bol rozdiel medzi skupinami minimálny, ale spolupráca medzi prenasledovateľmi viazla a strata sa začala zväčšovať. V druhej skupine sa nachádzal aj Dušan Kozel, víťaz druhého ročníka pretekov. Jeho snaha o stíhanie prvej skupiny nemala dostatočnú podporu od ostatných pretekárov. Hoci sa im takmer podarilo stratu zmazať, nestihli to do nájazdu na druhú horskú prémiu a v stúpaní už šancu na návrat do hry o víťazstvo nedostali.

Prvá skupina v Hnúšti, v pozadí druhá skupina prenasledovateľov.

V prvej skupine sa nachádzal Dávid Kaško, Štefan Nôta, Lukáš Babač, Jozef Stašik, Matej Mydla, Miroslav Malíšek, Adrian Zvara a Matej Burian. V kopci do sedla Brezina sa táto skupina rozpadla a na čele sa osamostatnila trojica Kaško, Nôta a Stašik. V tomto poradí pozbierali aj body na horskej prémii. V treťom stúpaní udával tempo hlavne Kaško pričom sa ho udržal jedine Nôta. Tretiu horskú prémiu však vyhral Štefan Nôta pred Dávidom Kaškom. Jozef Stašik už strácal približne 15 sekúnd a získal jeden bod. Za ním prešla prémiou dvojica Matej Mydla a Lukáš Babač s väčšou stratou. Prenasledoval ich Tomáš Nagy ktorý sa odpútal z druhej skupiny a stíhal čelo pretekov. Nasledovala už len väčšia skupina cyklistov ktorá pohltila pozostatky z pôvodnej vedúcej osmičky.

Skupina prenasledovateľov.

Po prejazde Alúviom Blhu najelpšia dvojica neustále navyšovala svoj náskok a už bolo jasné, že sa pobijú o víťazstvo pokiaľ sa im vyhnú technické problémy. Jozef Stašik bol pohltený dvojicou Mydla a Babač. Dobehnúť sa ich pokúšaľ osamote jazdiaci Tomáš Nagy, ale jeho strata už bola príliš veľká. V poslednom kopci na programe dňa bol najsilnejší Dávid Kaško a bral na štvrtej horskej prémii najviac bodov. Druhý bol Nôta ktorému sa stále darilo držať Fiľakovského vrchára. Ako tretí prekonal Dražické stúpanie už osamostatnený Lukáš Babač.

Lukáš Babač, Jozef Stašik a Matej Mydla stíhajú prvú dvojicu.

Po zjazde do cieľového mesta to ešte skúsil Kaško s nástupom 1,5km do cieľa, ale neúspešne. Napokon v šprinte na kockách Hlavného námestia bol najsilnejší Štefan Nôta z Hriňovej a pripísal si už druhé celkové víťazstvo na tomto podujatí s časom 2:08:44. Pre Dávida Kaška ostalo opäť len druhé miesto, po tretí krát. Nôta zopakoval svoj triumf z upršaného prvého ročníka spred siedmych rokov. Obaja cyklisti sa o tri dni neskôr postavili na štart pretekov Okolo Slovenska v drese národnej reprezentácie.

Víťaz 8. ročníka Teatro Okolo Malohontu – Štefan Nôta.

So stratou 1:53min. uhájil tretie miesto Lukáš Babač, pred dvojicou Jozef Stašik a Matej Mydla ktorí stratili ďalších 30 sekúnd. Šiesty v cieli, Tomáš Nagy, zaostal o 4:15min. Siedme miesto zo šprintu skupiny obsadil Dušan Kozel so stratou na víťaza 5:04min., pred Šimonom Gottsteinom, Petrom Maurským a Ondrejom Mačajom, ktorý uzatváral top 10. Prvou ženou v cieli v čase 2:24:52 bola Tatiana Jaseková pre ktorú to bolo už 6. víťazstvo z 8 účastí.

Vrchársku súťaž napokon vyhral Štefan Nôta so ziskom 10 bodov. Rovnaký počet získal aj Dávid Kaško, ale pri rovnosti bodov rozhodlo poradie v cieli. Tretí Jozef Stašik získal 3 body. Tímovú súťaž ovládli chalani Z každého roška troška pred Trnava cycling team a Expendables cycling team.