Reportáž z 1. ročníka Teatro Okolo Malohontu

V nedeľu 14. 9. 2014 sa na štart 98,8 km dlhých cyklistických pretekov Teatro Okolo Malohontu postavilo 79 pretekárov z dvoch krajín. Podmienky boli vďaka počasiu viac ako náročné, vytrvalý dážď počas celých pretekov a teplota okolo 15°C. Preteky odštartovali o 10:30 na hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. Po prekonaní siedmich kilometrov slávnostného štartu v uliciach mesta sa na jeho okraji odmával ostrý letmý štart. Bezprostredne po ňom nasledovalo stúpanie v ktorom sa vpredu postupne formovala vedúca skupina s najvýkonnejšími pretekármi. V kopci bolo niekoľko pokusov o únik, ale pelotón ostal pohromade až do Kraskova. Vo veľmi rýchlom a technickom zjazde na mokrej vozovke do Rimavskej Bane sa odvážnou jazdou dostali do úniku Tomáš Meňuš a Adam Szász, obaja z kategórie do 18 rokov. Ich únik bol po približne 10 kilometroch zlikvidovaný a do stúpania na 1. horskú prémiu sedlo Chorepa prichádzala vedúca skupina pohromade.

Prvú prémiu vyhral domáci pretekár Kamil Juhaniak pred ďalším domácim pretekárom Filipom Balciarom a Štefanom Nôtom z Hriňovej. Technický zjazd do Klenovca vedúcu skupinu natiahol, ale za obcou bolo opäť všetko pohromade. Čelná 15 členná skupina pretekárov  mala v tomto momente viac ako 5 minútový náskok na druhú približne 20 člennú skupinu.

Za mestom Hnúšťa nasledovali dve horské prémie v rýchlom slede za sebou. Na prvej bolo poradie pretekárov Dušan Kozel, Adam Gešo a Adam Szász. Kamil Juhaniak v tomto momente strácal na čelo približne 30  sekúnd. Na v poradí tretej horskej prémii dnešného dňa bolo poradie Nôta, Balciar, Kozel.

Nasledoval zjazd do obce Rovné a po ňom atraktívna pasáž po úzkej lesnej ceste medzi obcami Potok a Hrušovo, kde sa dopredu dokázal opäť dotiahnuť Juhaniak a skupina sa rozrástla na 10 členov. Dlhé stúpanie na poslednú horskú prémiu sedlo Škvára prerušované krátkymi zjazdami prvú skupinu nepotrhalo. To sa podarilo až pri nástupe na vrchole stúpania. Prémiu vyhral Juhaniak pred Nôtom a Balciarom. Dvojica Juhaniak, Nôta si vďaka súboju o víťazstvo na prémii vybudovali veľmi malí náskok 5 sekúnd, v tomto momente do cieľa ostávalo 8,5 kilometra. Skupina za nimi zaváhala a náskok si dokázali udržať až do cieľového mesta. Na posledných dvoch technicky náročných kilometroch v uliciach mesta sa za slabého dažďa na mokrej ceste vedúca dvojica rozdelila. Osamotený Štefan Nôta tesne zvíťazil pred finišujúcou skupinou s náskokom len 3 sekundy pred druhým Filipom Balciarom a tretím Dušanom Kozlom. Kamil Juhaniak bol dostihnutý 200 metrov pred cieľom a obsadil 4. miesto.

Celkové výsledky nájdete tu.