Rozhovor: Juraj Kepka – skalný účastník z Rimavskej Soboty

Juraj väčšine cyklistov tvoje meno nič nepovie ale pre nás si veľmi dobre známy. Ako jediný Rimavskosoboťan si pretekal na všetkých piatich ročníkoch Teatro Okolo Malohontu. Zúčastňuješ sa pravidelne aj iných cyklistických pretekov prípadne športových akcii?
Okolo Malohontu sú jediné cyklistické preteky na ktoré chodím. Na Jarnú cenu RS som chodil kým sa štartovalo v Rimavskej Sobote. Tie mi síce profilom sedeli lepšie (nemal som na víťaza stratu hodinu, len 20 minút 😀 ) ale tradíciu som sa rozhodol udržiavať pri Okolo Malohonte. Nevynechal som ani jeden ročník lebo keď môžem, vždy podporím svojou účasťou takúto fajn akciu, stretnem sa s kamarátmi a prejdeme si preteky spolu.

Absolvovať Malohont chce určitú úroveň trénovanosti. Povieš nám niečo o svojej príprave na preteky?
Na preteky sa extra nepripravujem, v priebehu celého roka si držím akú-takú formu, sem tam idem do posilňovne, sem tam bicyklujem, chodím do hôr na túry, v zime bežkujemm chodím do prírody so psami. Pár týždňov pred pretekmi bicyklujeme s kamarátom Konzom trochu viac, nech trochu doladíme formu. Nikdy sme nemali ambície na bicykloch víťaziť, akurát tak prekonať seba samého. V minulosti som športoval aktívnejšie, roky som robil JUDO, neskôr na vysokej škole chvíľu JU- JITSU, teraz je to skôr o tom, že ma stále baví hýbať sa. Cyklistika je pre mňa dobrá forma psychohygieny.

Keďže si absolvoval všetky ročníky, ktorý sa ti páčil najviac? Bol v niečom pre teba výnimočný?
Najviac spomínam na prvé ročníky keď sa išla tá, skoro sto kilometrová trasa. To som ešte jazdil na starom, oceľovom bicykli. Prvý ročník bol dosť upršaný, mal som na bicykli obuté nejaké lacné plášte a v zjazdoch to bolo o držku.. ale cenné skúsenosti.

Trasu pretekov poznáš určite veľmi dobre, obzvlášť ako domáci jazdec. Ktorú časť máš osobne najradšej a ktorá je podľa teba najkrajšia?
Najkrajšie sú pre mňa zjazdy z Chorepy, Breziny, ale aj lesná cesta medzi obcami Rovné-Potok-Hrušovo, hlavne vďaka okolitej prírode a aj preto, že tie cesty celkom dobre poznám, viem kde treba v zjazde brzdiť a podobne. Cieľ na „mačacích hlavách“ vnímam ako neoddeliteľnú súčasť pretekov.

Plánuješ sa zúčastniť aj tento rok a pokračovať tak vo svojej šnúre? Zaokrúhliš počet účastí aspoň na 10? 🙂
Na 6. ročník sa chystám a verím, že bude dobrá účasť a dobré počasie, aj keď dážď by ma určite neodradil. Preteky majú vždy dobrú atmosféru, sú dobre zorganizované.. ak nezačnete v budúcnosti robiť testy moču, nevidím dôvod, prečo by som neprišiel 😀

Ďakujeme za rozhovor.