Reportáž z 9. ročníka Teatro Okolo Malohontu

Na štart 9. ročníka medzinárodných cyklistických pretekov Teatro Okolo Malohontu sa postavilo 171 cyklistov z 5 krajín. Bez jedného pretekára bol takmer vyrovnaný účastnícky rekord z minulého ročníka. Ráno v historickom centre Rimavskej Soboty vítalo účastníkov pekné, jesenné počasie. Slnečno s teplotou okolo 21°C a miernym, až stredne silným severozápadným vetrom. Po slávnostnom štarte presne o 10:30 hod. sa pretekári presunuli za navádzacím autom na okraj mesta, kde bol odmávaný ostrý letmý štart. Úvodné rovinaté kilometre dolinou rieky Rimavy boli pokojnejšie ako v predchádzajúcich ročníkoch. Pelotón sa držal pohromade a nedochádzalo k veľkému počtu pokusov o únik. Dôvodom bol aj spomínaný vietor, ktorý v prvej fáze pretekov fúkal zväčša oproti a neprial individuálnym pokusom. Dnes sme očakávali nového víťaza pretekov, pretože žiadny obhajca z predchádzajúcich ôsmich ročníkov sa na štart nepostavil.

171 cyklistov pripravených zdolať 85 km v kopcoch Malohontu

Po odbočke z hlavnej cesty prvej triedy na cestu tretej triedy v Rimavskej Bani sa cyklisti aspoň čiastočne schovali pred vetrom, ale stále fúkalo oproti. Okamžite toho využila dvojica Marián Hulina (Šafránek klub Detva) a Radoslav Rehora (Trnava cycling team), ktorí sa dokázali odpútať a vypracovať si náskok niekoľko 100 metrov na pelotón. Ich snaha však netrvala dlho a po pár kilometroch boli pohltení.

Marián Hulina a Radoslav Rehora pohltení pelotónom

Pelotón čakal na prvé stúpanie do sedla Chorepa, ktoré každoročne potrhá štartové pole na malé skupiny. Výnimkou nebol ani tento ročník. Už v úvode stúpania udával vysoké tempo Tomáš Višňovský (Česká spořitelna-accolade) a poskladal súperov za sebou ako vagóny vo vlaku. Jeho tempo dokázal akceptovať jedine Dávid Kaško (Dukla Banská Bystrica), ostatní pretekári stratili kontakt a začali sa tvoriť rozdiely. Tomáš Višňovský bol prvý aj na vrchole kopca a bral 3 body na prémii v súťaži o najlepšieho vrchára. V tesnom závese za ním bol Dávid Kaško, ktorý bral 2 body. Už s väčšou stratou pár desiatok sekúnd prešiel na treťom mieste Adam Pomšár (Pierre Baguette team), mladý, len 19 ročný cyklista, ktorý viedol početnú skupinu prenasledovateľov. Z nej v klesaní vypadol tretí muž celkového poradia minulého ročníka Lukáš Babač (Cyklisti Trnava), ktorý mal technické problémy a musel využiť pomoc neutrálneho servisného vozidla. Naspäť do čela sa mu už vrátiť nepodarilo.

Lukáš Babač na Chorepe ohol reťaz

Na rovine pred mestom Hnúšťa dvojica v úniku pomaly navyšovala svoj náskok až na 30 sekúnd pred prenasledujúcou skupinou, v ktorej sa nachádzalo približne 20 pretekárov. Druhá horská prémia do sedla Brezina tento náskok len zväčšila a rozostup na vrchole kopca bol na úrovni 60 sekúnd. Poradie bodujúcich pretekárov na druhej horskej prémii bol totožný ako na prvej prémii.

Pozostatky pelotónu na 3. horskej prémii 90 sekúnd za vedúcim duom

Po krátkom a rýchlom zjazde po stále perfektnom asfalte, obnovenom len v nedávanej minulosti, nasledovalo stúpanie k obci Poproč. Tento kopec však priniesol zvrat vo vývoji pretekov. 600 metrov pred vrcholom spadla Tomášovi Višňovskému reťaz a musel zosadnúť z bicykla, aby ju nahodil naspäť. Kaško aj napriek zvoľneniu tempa vyhral túto poslednú horskú prémiu. Po 50 sekundách sa objavil druhý Tomáš Višňovský so zaolejovanými rukami. Skupina prenasledovateľov, ktorá sa postupne zmenšovala strácala 1:30 minút a po jeden bod na prémiu si z nej zašprintoval Adam Pomšár.

Moment kedy Tomášovi Višňovskému spadla reťaz

V následnom zjazde a mierne klesavej pasáži z Rovného do Potoka sa vyprofilovala 13 členná skupina, ktorá neskôr dokázala pohltiť Tomáša Višňovského. Osamotený Kaško mal za obcou Hrušovo náskok niečo cez jednu minútu. Do cieľa ostávalo stále jedno dlhšie stúpanie a približne 18 kilometrov. V zvlnenej časti v okolí obce Teplý Vrch sa jeho náskok začal postupne zmenšovať, súperi ho videli v diaľke pred sebou a dokázali ho stiahnuť na 40 sekúnd do začiatku posledného nehodnoteného stúpania za obcou Padarovce. V tomto momente na nič nečakal Višňovský a okamžite potrhal skupinu. Dokázali sa ho udržať len Igor Cibula (Climberg Liptov), Martin Grobař (SK Spartak Tlmače), Dominik Mellen (Zvolenskí čerti), Tomáš Nagy (BRS-Kaktus Bike) a Peter Živčák (Pro-body sport team).

Višňovský v snahe dobehnúť Kaška potrhal skupinu za obcou Padarovce

Tempo pretekárov bolo však v stúpaní veľmi podobné a súperom sa na Kaška nepodarilo stiahnuť takmer žiadnu sekundu. Pravdepodobnosť zrážok bola na dnešný deň nízka, ale aj napriek tomu začalo v tomto momente pršať a dážď neobišiel žiadneho účastníka v štartovom poli.

Dážď neušetril žiadneho pretekára

Zjazd do mesta z posledného stúpania bol však suchý a Dávid Kaško si prišiel neohrozene po víťazstvo s pohodlným náskokom 30 sekúnd pred druhým Tomášom Višňovským, ktorý sa dokázal od súperov odpútať v technickom závere v uliciach Rimavskej Soboty. Na treťom mieste šprintoval Peter Živčák pred Dominikom Mellenom, Martinom Grobařom, Igorom Cibulom a napokon siedmym Tomášom Nagym. 1:50 min. stratil na ôsmom mieste Peter Melicher pred Matejom Gajdošom a najlepšiu desiatku uzatváral Adam Pomšár.

Víťaz 9. ročníka pretekov Teatro Okolo Malohontu – Dávid Kaško

Dávid Kaško absolvoval aj 1. ročník Teatro Okolo Malohontu v roku 2014 ako svoje vôbec druhé preteky v živote a stratil v cieli desiatky minút na najlepších. V následných rokoch nevynechal ani jeden ročník a okrem iného sa mu poradilo umiestniť 3x na druhom mieste, 1x na treťom a aj štvrtom mieste, ale až tento rok získal vytúžené víťazstvo. Aj takéto príbehy píšu naše preteky.

Celkovou víťazkou dvoch ženských kategórii sa stala Sophia Christine Lilgová (RCT Martin) v čase 2:38 hod. Poradie súťaže vrchárov bolo 1. Tomáš Višňovský, 2. Dávid Kaško a 3. Adam Pomšár. Súťaž tímov vyhrali cyklisti Pierre Baguette teamu. Druhý skončil tím Zvolenských čertov a tretí Trnava cycling team.