Reportáž z 10. ročníka Teatro Okolo Malohontu

Už po desiatykrát sa stretli amatérski ale aj profesionálni cyklisti v Rimavskej Sobote, aby si zmerali sily na trase v krásnom prostredí Malohontu. Začiatok jesene bol netradične veľmi teplý a rekordný počet 178 cyklistov čakal slnečný deň s teplotami šplhajúcimi sa k 27°C. Presne o 10:30 hod zaznel výstrel, ktorý slávnostne odštartoval pelotón. Neutrálne úvodné kilometre cez mesto a križovatku v rekonštrukcii na výjazde z neho, prebehli bez problémov a nič nebránilo tomu, aby bol odmávaný ostrý štart na tabuli označujúcej koniec mesta. Úvodná rovinatá pasáž bola svižná, ale pokojná. Pelotón cyklistov sa držal pohromade a pokusy o únik neboli takmer žiadne. V Rimavskej Bani bol pelotón menší o približne 40 cyklistov, ktorí stratili kontakt.

Predštartovná atmosféra.

Fanklub vo Veľkých Teriakovciach.

Takýto pokojný priebeh preteky azda nezažili. Všetko sa však zmenilo na začiatku stúpania na Chorepu za obcou Kokava nad Rimavicou, kde nastal hromadný pád približne 10 cyklistov. Pretekár s číslom 90, Tomáš Kyca (Isadore x WLRMcc) sa zranil a odstúpil z pretekov, ostatní zainteresovaní pokračovali.

Nájazd na Chorepu v Kokave nad Rimavicou.

1,5km pred prvou horskou prémiou nastúpil obhajca minuloročného víťazstva Dávid Kaško (Dukla Banská Bystrica) a udržať sa ho podarilo len Ľubomírovi Murárikovi (Isadore x WLRMcc) a Lukášovi Babačovi (Cyklisti Trnava). V rovnakom poradí prešli aj cez prémiu na vrchole kopca. Pelotón sa rozdrobil na malé skupinky. Po rýchlom a zamotanom zjazde do Klenovca mala trojica vpredu za sebou skupinu prenasledovateľov v ktorej bolo 8 pretekárov. Ich rozostup bol značný už aj v týchto skorých fázach pretekov a bolo jasné, že víťaz vzíde z prvej trojice.

1. horská prémia Chorepa

Na druhej horskej prémii na sedlo Brezina šprintoval na prvom mieste opäť Kaško s Murárikom na zadnom kolese. Kontakt s nimi stratil Babač a strácal do 20 sekúnd. Tento rozdiel v následnom zjazde a stúpaní na tretiu horskú prémiu len narastal. Prémiu na Poproči uchmatol Kaško a získal plný počet bodov do vrchárskej súťaže. Druhý ju preťal Murárik. Už 45 sekúnd strácal tretí Babač. Ten bol prenasledovaný skupinou 7 cyklistov so stratou 2:45min na čelo v zložení: Dominik Dupej (3Xrepublic), Miroslav Hulina, Henrich Katrenič (Isadore x WRLMcc), Ondrej Mačaj (ŠK Cyklo-tour Sereď), Peter Melicher (Pierre Baguette), Boris Paluga (Pierre Baguette) a Matej Mydla (Expendables Cycling Team). Cez 5 minút strácala ďalšia skupina kde bolo 8 cyklistov.

7-členná skupina prenasledovateľov za vedúcou trojicou.

V doline Alúvia Blhu sa na čele nič zásadné nezmenilo. Vedúca dvojica spolupracovala len do určitej miery. Tretí Babač vedel, že čelo sa mu už nepodarí dobehnúť a snažil sa udržiavať náskok pred prenasledovateľmi, kde sa naplno pretekalo. Jeho strata bola pred posledným nekategorizovaným stúpaním okolo 2 minúty. Nikomu z vedúceho dua sa nepodarilo v poslednom stúpaní osamostatniť, a tak spoločne prišli až do Rimavskej Soboty kde ich čakal špurt o víťazstvo na technicky veľmi náročnej cieľovej rovinke s nájazdom na dlažobné kocky. Špurtovať začal Kaško a Murárik ho predbehol až na posledných metroch a preťal cieľ ako prvý v čase 2:12:27 hod. Tretie miesto so stratou 2:26 min obhájil Babač s minimálnym náskokom len 16 sekúnd pred súpermi, ktorí finišovali v poradí: Mydla, Katrenič, Mačaj, Hulina, Paluga a Melicher. Prvú desiatku uzatváral sólo Dominik Dupej so stratou 4:44 min.

Špurt o víťazstvo.

V ženskej kategórii prišla víťazka Dominika Pokryvačová (Isadore x WLRMcc) do cieľa v kvalitnom čase 2:26:22 hod. Na druhom mieste skončila Adriána Škorňová (CK Rimavská Sobota) a tretie miesto obsadila Vernika Ondrejčeková (Dancing on bike).

Murárik premenil svoju prvú účasť na týchto pretekoch na víťazstvo. Kaško sa umiestnil na druhom mieste po štvrtýkrát, pričom za 10 ročníkov sa umiestnil v top 3 celkového poradia až šesťkrát. Babač vyrovnal svoj najlepší doterajší výsledok z roku 2021, kedy tiež obsadil 3 miesto celkovo. Za desaťročnú existenciu pretekov sa na štart všetkých edícii postavili len štyria cyklisti: Juraj Kepka, Lukáš Houda, Dávid Kaško a Ján Kyseľ.

Účastníci všetkých 10 ročníkov.

Súťaž tímov ovládli cyklisti z Isadore x WLRMcc tímu, pred tímom Pierre Baguette a Bystrickou Ligou.