Reportáž z 2. ročníka Teatro Okolo Malohontu

Druhý ročník pretekov Teatro Okolo Malohontu bol naplánovaný na nedeľu 13.9.2015. Rimavská Sobota privítala 147 pretekárov zo štyroch štátov, ktorí si prišli zmerať sily na trasu dlhú 95 kilometrov so štyrmi horskými prémiami. Trasa sa oproti minulému ročníku skrátila o tri kilometre, ktoré sa ubrali zo slávnostného štartu po meste. Po slávnostnom výstrele, ktorý odštartoval preteky o 10:30 z Hlavného námestia, sa pretekári vybrali najkratšou cestou na ostrý štart. Počasie prialo dnešnej oslave cyklistiky v regióne, svietilo slnko, teplota vzduchu bola 20°C, pričom fúkal stredne silný južný vietor. Ostrý štart pretekov bol odmávaný na okraji mesta Rimavská Sobota, po ktorom sa začalo bezprostredne stúpať do prvého kopca na trase.

Prvý únik dňa patril maďarskému pretekárovi Borbely Győrgymu (KTC-Peloton SE), ktorý bol však zlikvidovaný ešte pred vrcholom úvodného neklasifikovaného stúpania. Cez horizont sa dostala pomerne veľká skupina, približne 60 cyklistov. Po chvíľke pokoja v pelotóne nasledovala rýchla pasáž, kedy nástup striedal nástup, ale všetky pokusy boli eliminované a pelotón sa držal pohromade. Natiahol sa až v rýchlom a nebezpečnom zjazde do Rimavskej Bane, ale následne sa opäť všetko spojilo a tempo spomalilo. To využila dvojica pretekárov Štefan Tóth (BSŠ Rožňava) zo Slovenska a Ákos Hacsi (Team3K) z Maďarska, ktorí zaútočili v obci Lehota nad Rimavicou. Pelotón ich pokus nebral vážne a nechal im voľnosť. Ich náskok sa pohyboval okolo 1:30 pri prejazde obcou Kokava nad Rimavicou. Nasledovala prvá horská prémia dnešného dňa, sedlo Chorepa. Tempo pelotónu sa v tomto stúpaní zvýšilo, ale z unikajúcej dvojici sa podarilo udržať náskok. Prvý preťal horskú prémiu Ákos Hacsi, 15 sekúnd za ním nasledoval Štefan Tóth a bezprostredne za ním bral jeden bod za tretie miesto na horskej prémii pretekár Csaba Pályi (DKSI), ktorému sa podarilo odskočiť z pelotónu spolu s Romanom Belákom (CK Nitra) a dobehnúť druhého pretekára z úniku.

V rýchlom a technickom zjazde do Klenovca sa pelotón natiahol, ale na rovine pred mestom Hnúšťa sa opäť všetko spojilo a pred pelotónom sa nenachádzal žiadny únik. Pretekárov čakali dve horské prémie v rýchlom slede za sebou. Na druhej horskej prémii, sedle Brezina zaútočil odspodu pretekár CK Nitra Roman Belák, ale v polovici stúpania bol jeho pokus zlikvidovaný a na prémiu šprintoval balík pohromade. Prémiu vyhral Gábor Feješ (Dr. Bátorfi Agria KTK), za ním skončil druhý Adam Szász (Jump Sport) a tretí obhajca minuloročného víťazstva Štefan Nôta (BikePro Banská Bystrica). V zjazde ani v nasledujúcom stúpaní na tretiu horskú prémiu sa nikomu uniknúť nepodarilo a poradie na tejto prémií bolo Maciej Habrat (KTC Krosno), Adam Szász a Gábor Fejes. Preteky viedla stále pomerne veľká skupina pretekárov, približne 30 jazdcov.

Za obcou Rovné nastúpil pretekár Dušan Kozel (Kriwo Team Jantex Humenné) a rýchlo si vybudoval náskok pred vedúcou skupinou, ktorá v tejto chvíli zaváhala. Na zúženej kľukatej ceste medzi obcami Potok a Hrušovo sa Kozel stratil skupine prenasledovateľov z dohľadu. Na začiatku posledného stúpania na štvrtú horskú prémiu mal pretekár v úniku náskok 1:30. Tempo v prvej skupine sa zvyšovalo, na čo doplatilo množstvo pretekárov, ktorí stratili kontakt. Štvrtou horskou prémiou aj napriek vysokému tempu prenasledovateľov prešiel ako prvý Dušan Kozel s náskokom 35 sekúnd pred z druhej skupiny útočiacim Gáborom Feješom, ktorý sa čelo vydal prenasledovať sólovou jazdou. Tretí pretekár na horskej prémií bol Maciej Habrat s minimálnou stratou na Gábora Feješa. Pozostatok pelotónu, v ktorom sa v tomto momente nachádzalo 12 pretekárov , strácal približne 45 sekúnd. V zjazde do Rimavskej Soboty boli Gábor Feješ a Maciej Habrat pohltení prvou skupinou, ale Dušan Kozel si v dramatickom vyvrcholení pretekov v technickom závere v uliciach mesta Rimavská Sobota udržal náskok 24 sekúnd a zvíťazil v druhom ročníku pretekov Teatro Okolo Malohontu. Na druhom mieste šprintoval domáci pretekár Filip Balciar (CK Unicom Zvolen) pred tretím Jurajom Karasom (Proefekt team).