Reportáž zo 6. ročníka Teatro Okolo Malohontu

Rekordný počet krajín bolo zastúpených na štarte 6. ročníka Teatro Okolo Malohontu. 131 cyklistov zo Slovenska, Maďarska, Česka, Belgicka, Bulharska a USA vyštartovalo na 87,6 km dlhú trasu s tradičnými 4 horskými prémiami. Ideálne cyklistické počasie s teplotou okolo 20°C, slnečnou oblohou a stredne silným západným vetrom tvorilo dokonalé podmienky pre výkony súťažiacich.

Štart presne o 10:30 z Hlavného námestia za sprievodným vozidlom vyprevadil cyklistov cez mesto Rimavská Sobota. Miestami odfrézovaná cesta, ktorá sa nestihla do pretekov vyasfaltovať našťastie nespôsobila žiadne problémy ani zdržanie pretekárov, a tak za mestom mohol byť odmávaný ostrý štart pretekov.

Pokojný úvod pretekov.

Pokojnú jazdu narušilo až hlučné povzbudzovanie od domácich fanúšikov v prvej obci na trase vo Veľkých Teriakovciach. Toto vyprovokovalo aktivitu v pelotóne a zhruba na 10 km sa do úniku vydala štvorica pretekárov v zložení Samuel Kováč (CKM Poprad), Ondrej Mačaj (CK Spartak Tlmače), Samuel Mičian (Firely) a Vojtech Regec (UP Olomouc). Zastúpenie mali skoro všetky najsilnejšie tímy, a tak pelotón spomalil a utečenci si vybudovali veľmi rýchlo sľubný náskok. Prvý kto sa pokúsil doskočiť do úniku bol Andrej Lednický (Velosvet cycling team Prievidza) ale jeho pokus nebol úspešný. Skupina vpredu vzorne spolupracovala a na vetre nemali jednotlivci proti nim žiadnu šancu. V pelotóne sa odohralo ešte niekoľko pokusov o únik, respektíve dobehnutie vedúcej skupiny, ale žiadny nebol úspešný. Hromadný pád v pelotóne sa odohral na 25 km, kde sa zaplietlo niekoľko pretekárov. Našťastie si to odniesla len technika a niekoľko cyklistov ukončilo svoju púť. Medzi nimi bola napríklad domáca favoritka Oľga Cabanová (CK Rimavská Sobota) alebo účastník všetkých doterajších ročníkov Lukáš Houda (Zvolenskí Čerti). Vedúca štvorica mala náskok v Kokave nad Rimavicou okolo 3 minút.

Únik dňa.

V prvom stúpaní do sedla Chorepa sa poradie pretekárov začalo meniť. Pelotón sa rozpadol a najlepší vrchári sa vydali stíhať utečencov. Náskok bol však príliš veľký a na vrchole sa im to ešte nepodarilo. Poradie na prvej horskej prémii bolo nasledovné: 1. Samuel Kováč, 2. Ondrej Mačaj, 3. Samuel Mičian. Prenasledovateľom sa podarilo ukrojiť z náskoku len okolo 30 sekúnd. Po zjazde bola situácia nasledovná, vpredu bola vedúca trojica za ktorou sa pohyboval s menšou stratou Vojtech Regec, ktorý stratil kontakt v stúpaní a za nimi bola s väčšou stratou skupina viac ako 10 cyklistov so všetkými favoritmi.

Pozostatky pelotónu pred Hnúšťou.

V druhom stúpaní dňa sa vedúce trio rozpadlo a prémiu opäť vyhral osamote jazdiaci Samuel Kováč s malým náskokom pred Mičianom. Na treťom mieste prešiel už so stratou 45 sekúnd Ondrej Mačaj. Na štvrtom mieste Gábor Fejes (CK Spartak Tlmače), ktorý zaútočil z pelotónu na začiatku stúpania a vydal sa stíhať čelo pretekov. Jeho strata v tomto momente bola okolo 1:30 min. Za ním prešiel na piatom mieste Vojtech Regec, ktorému už dochádzali sily. Na šiestom mieste prešiel prémiou Dávid Kaško (Firefly) tesne prenasledovaný zbytkom skupiny, jeho strata bola 2:15 min. na Kováča.

Samuel Kováč vyhráva 2. horskú prémiu.

Na tretej horskej prémii sa vedúce duo opäť spojilo a stále sa im darilo odolávať prenasledovateľom. Podávali veľmi pekný výkon a poradie na prémii si podelili rovnako ako na predchádzajúcej. Vyhral Kováč, druhý bol Mičian. Na treťom mieste prešiel Fejes, ktorý strácal už len 45 sekúnd a pomaly sa doťahoval na čelo. Za ním strácal 1:30 min. na čelo Mačaj s Kaškom. Ďalšia skupina pozostávala zo šiestich pretekárov a ich strata bola už 2 min.

Prenasledovatelia na 3. horskej prémii.

V tempárskom úseku cez Alúvium Blhu sa v poradí nič zásadné nezmenilo. Vedúce duo stále odolávalo dvojnásobnému víťazovi Gáborovi Fejesovi. Niektorí pretekári mali v tomto úseku smolu a doplatili na zhoršený stav ciest a dostali defekt. Akonáhle cesta opäť začala stúpať, Gábor Fejes dobehol utečencov a okamžite im nastúpil. Na poslednej horskej prémii za obcou Lukovištia tak bral plný počet bodov za prvé miesto. Samuel Kováč bral dva body a Samuel Mičian jeden bod. Ich strata bola 25 sekúnd. Dávid Kaško sa tiež doťahoval na čelo a strácal už len 40 sekúnd. Ďalší pretekári svoju stratu nezmenšovali. Bolo jasné, že o víťazstvo sa pobije Fejes s Kaškom.

Fejes dobehol vedúcu dvojicu a hneď sa im aj vzdialil.

Stúpanie po prémii sa nekončilo a pokračovalo až na métu 9 km do cieľa. Kaškovi sa podarilo pomerne rýchlo dobehnúť dvojicu, ktorá bola v úniku od začiatku pretekov a postupne im dochádzali sily. Nezdržiaval sa a pokračoval v stíhacej jazde za Fejesom. Stratu znížil na približne 20 sekúnd, ale po vrchol stúpania Škvára sa mu ju nepodarilo zmazať. Bolo jasné, že Gábor Fejes pokiaľ sa mu vyhnú technické problémy, už do cieľa náskok udrží. Tak sa aj stalo a získal tretie víťazstvo v krátkej histórii pretekov a odniesol si domov putovný pohár pretekov.

Kaško recept na Fejesa na takmer domácich pretekoch ešte nenašiel…

Dávid Kaško už záver vypustil a v zjazde neriskoval. V cieli stratil 40 sekúnd a rovnako ako v roku 2017 opäť získal druhé miesto v celkovom poradí. Útechou mu mohlo byť víťazstvo v kategórii do 23 rokov. Odvážna dvojica z celodenného úniku si zašpurtovala o tretie miesto v celkovom poradí. Úspešnejší bol Samuel Mičian a stratil len 50 sekúnd na víťaza. Štvrté miesto celkovo, ale prvé v kategórii do 18 rokov získal len 16 ročný Samuel Kováč. Na piatom mieste preťal cieľovú pásku Igor Cibula (Liptov cycling team) po tesnom súboji s Bálintom Solt Szabóom (Narke Cycling Team). Od súperov sa odpútali v poslednom zjazde a takmer dobehli dvojicu pred sebou. Zabezpečili si tak víťazstvá v kategóriách 40-49 rokov, respektíve 23-29 rokov. Siedmy prišiel do cieľa Ondrej Mačaj v závese s ôsmim v poradí Lajosom Baloghom (Sólyom Team Se), ktorý vyhral kategóriu 50-59 ročných. Víťaz kategórie nad 60 rokov sa stal Samuel Poliak (CK route 66) a najlepšou ženou v cieli bola Tatiana Jaseková (Bike Pro Sport).

Najlepších 5 cyklistov v celkovom poradí.

Vrchársku súťaž vyhral suverénne Samuel Kováč, na druhom mieste skončil Samuel Mičian a tretie miesto sa podarilo získať Gáborovi Fejesovi. Kováč tak ukončil Fejesovu šnúru štyroch víťazstiev v tejto disciplíne. Súťaž tímov vyhral CKM Poprad, pred druhým Firefly a tretím CK Spartakom Tlmače.